Krótki wpis o tym jak należy dbać oraz czego kategorycznie unikać podczas codziennej pielęgnacji samochodów oklejonych foliami. Z doświadczenia wiemy, że nie wszystkie rzeczy z listy poniżej są oczywiste dla wielu użytkowników. Zachęcamy więc do poświęcenia kilku minut na przeczytanie tekstu, który być może uchroni Was przed kosztownym błędem. Zapraszamy

Mycie samochodu oklejonego folią, myjnia automatyczna czy ręczna?

Jeśli chcesz, aby Twoje oklejone folią auto cieszyło oko jak najdłużej, musisz o nie dbać. Generalnie o folię samochodową dbamy podobnie jak o zwykły lakier. Musimy jednak pamiętać, że innych kosmetyków używamy do folii matowych, a innych do połysków.

Mycie oklejonego pojazdu powinno odbywać się na myjniach ręcznych, ewentualnie bezdotykowych.Przy tych drugich należy jednak pamiętać, że korzystając z nich, w zasadzie jedynie spłukujemy zanieczyszczenia. Nie myjemy samochodu oklejonego folią na myjniach automatycznych. Każda taka przygoda może nieść za sobą szereg nieodwracalnych niespodzianek. 
Uwaga: Ptasie odchody czy owady usuwamy z folii natychmiast, ponieważ stanowią one poważne zagrożenie dla materiału.

Pielęgnacja auta z okleiną błyszczącą

Każdy producent folii posiada w swojej ofercie dedykowane kosmetyki. Z doświadczenia jednak wiemy, że większość markowych produktów z branży autodetailingu nadaje się do pielęgnacji folii. Być może o tym nie wiecie, ale folie w połysku można polerować! Proces odbywa się dokładnie na takich samych zasadach jak w przypadku powłok lakierowanych. Musimy jedynie pamiętać o użyciu delikatnych środków finiszowych, aby nie uszkodzić materiału.

Pielęgnacja auta z okleiną matową

Folie matowe niestety do polerki się nie nadają, ponieważ po takich zabiegach nieodwracalnie uszkodzimy powierzchnię, czyniąc ją bardziej błyszczącą od reszty. Powierzchowne rysy na folii często można usunąć za pomocą ciepła. Wystarczy więc zwykła opalarka. Sprawna ręka, odpowiednia temperatura i nasza folia może odzyskać sporą część pierwotnego wyglądu.

Ochrona folii za pomocą powłok hydrofobowych

Na folie można również nakładać tak modne ostatnio powłoki hydrofobowe. Należy jednak dokładnie przemyśleć jakich produktów użyjemy, ponieważ nie wszystkie będą w stanie z daną folią współpracować. Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej sprawdzają się powłoki o charakterze membrany. Woskować również można. Najważniejsze jest jednak systematyczne mycie pojazdu, aby nie dopuścić do utrwalenia się zabrudzeń.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o foliach samochodowych zapraszamy do dalszej lektury artykułu: fakty i mity o foliach samochodowych