Szukasz folii do przyciemniania szyb? Nie wiesz jaką wybrać? Pomożemy. Zapraszamy do lektury którkiego poradnika o foliach przyciemniających. 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów folii produkowanych przez różnych producentów. Najczęściej spotykane to folie wykonane z barwionego poliestru oraz folie ceramiczne o różnych grubościach, jedno i dwuwarstwowe. Wyżej wymienione folie możemy spotkać w ofercie popularnych producentów jak: 3M, Maxuel, Armolite, Llumar.

Rodzaje folii przyciemniających

Folie jednowarstwowe poliestrowe:
 • 3M seria FX Standard oraz Black Shade,
 • Maxuell seria GX oraz Hunter X,
 • Armolite seria Racer,
 • Llumar Classic AT.
Folie dwuwarstwowe poliestrowe:
 • Maxuell seria VEXO oraz HPX,
 • LLumar Essprit ATC oraz Titanium ATR (metalizowane).
Folie ceramiczne:
 • Maxuel seria Cerra,
 • Llumar seria Ceramic Lati.

Rodzaj folii, a gwarancja

W zależności od rodzaju folii gwarancja producenta wynosi ok. 5 lat na folie poliestrowe i do 12 lat na folie, których warstwa poliestru została wzmocniona o powłokę ceramiczną – przedłużając tym samym ich żywotność, poprzez zmniejszenie ryzyka blaknięcia.

Obecnie folie są już tak zaawansowane, że profesjonalnie zamontowane nie odbiegają wizualnie od fabrycznego przyciemnienia, czego dowodem jest krystalicznie czysty obraz i nierefleksyjna czerń. Co ważne, nie zakłócają fal radiowych oraz GPS.

Stopnie przyciemnienia folii

Kolejnym aspektem, który decyduje o wyborze folii jest stopień przyciemnienia.

W zależności od producenta jest to od 3 do nawet 7 stopni, dzięki czemu mamy możliwość dopasowania zaciemnienia według własnych upodobań. Należy jednak pamiętać, że im ciemniejsza folia, tym redukcja ciepła będzie większa tj. od 30% do ponad 60%.

Wyjątek stanowią specjalistyczne folie wykonane przy użyciu nanotechnologii, które posiadają zdolność redukcji ciepła porównywalną do tych najciemniejszych.

Folie te są zalecane na przednie szyby samochodu i występują w dwóch stopniach przyciemnienia tj. 90% przepuszczalności oraz 70% przepuszczalności, dostępne w ofercie firm: 3M seria Crystaline  oraz Maxuel (seria Super Clear IR 70).

Ponadto wszystkie wyżej wymienione folie posiadają wiele innych istotnych zalet:

 • zwiększone bezpieczeństwo w przypadku stłuczenia szyby – podczas gdy szyba ulega stłuczeniu, folia trzyma ją w całości minimalizując ewentualne skaleczenia odłamkami,

 • komfort i prywatność – ciemniejszy odcień folii powoduje mniejszą widoczność z zewnątrz, co przekłada się na wzrost poczucia prywatności oraz pozwala bezpiecznie przewozić cenne przedmioty, nie kusząc przy tym potencjalnych włamywaczy,

 • ochrona przed odbarwieniem elementów tapicerki – wszystkie używane przez nas folie posiadają filtry, które przechwytują do 99% promieni UV szkodzących naszym oczom, jak również wnętrzu naszego pojazdu,

 • walory estetyczne podnoszące atrakcyjność naszego czterośladu;

 • zmniejszenie ryzyka włamania poprzez ograniczenie widoczności wnętrza pojazdu,

 • odporność na stłuczenia, co stanowi zwiększoną barierę dla włamywaczy.

Metody przyciemniania szyb:

 • inwazyjna
 • bezinwazyjna

Metoda inwazyjna polega na wyciągnięciu szyb z samochodu w celu ułatwienia sobie dostępu i zminimalizowania ewentualnych błędów aplikacyjnych.

Wiąże się to jednak z rozebraniem tapicerki, co może skutkować licznymi uszkodzeniami lub niedokładnym spasowaniem elementów, które dają o sobie znak z każdym pokonanym kilometrem. Ponadto, czas potrzebny na wykonanie usługi znacznie się wydłuża zwłaszcza w przypadku nowych samochodów, których budowa jest coraz bardziej skomplikowana.

Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że nie każdy samochód da się wykonać metodą bezinwazyjną (szczególnie starsze roczniki) ze względu na budowę i w takim wypadku metoda inwazyjna jest jak najbardziej wskazana.

Metoda bezinwazyjna przyciemniania szyb wywodzi się z USA i polega na aplikacji folii bez konieczności rozbierania tapicerki. Folia jest instalowana od wewnętrznej strony szyby, a efekt końcowy jest równie zadowalający, pod warunkiem, że usługa została wykonana przez wykwalifikowanego aplikatora i przy użyciu odpowiednich narzędzi. To właśnie tę metodę stosujemy we Wrap Collabo i możemy śmiało powiedzieć, że 90% pojazdów jakie mieliśmy okazję przyciemniać da się wykonać przy użyciu tej właśnie metody.